Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Praga

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
20 marca 2021
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH" obchodzony w WKU

 

  

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnieży Wyklętych" poświęcony jest pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, by dalej kontynuować walkę o Wolną Polskę. Obchodzony jest w rocznicę wydarzeń z 1 marca 1951 r.

 

 

 

Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie rozstrzelano przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Żołnierzami Wyklętymi, żołnierzami niezłomnymi nazwano polskie powojenne podziemie niepodległościowe
i antykomunistyczne. Walczyli oni przeciwko sowieckiej okupacji i władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce.

 

Wideo

 

Źródło: ipn.gov.plgov.pl/web/obrona-narodowa

 

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” - napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Niezłomnie i niezachwianie stali na straży niepodległości i suwerenności Ojczyzny oraz dochowali wierności złożonej przysiędze, wypełnili swój żołnierski obowiązek do końca. Według słów marszałka Józefa Piłsudskiego: …. „Żołnierz żyje nie dla siebie  - żyje on dla tych haseł, jakie ma wypisane na swoim sztandarze: „Ojczyznę i honor”

W tym szczególnym dniu Wojskowy Komendant Uzupełnień miał zaszczyt w imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczyć akty minowania na kolejny stopień oficerski: PORUCZNIKA trzem żołnierzom rezerwy oraz brązowy medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju” pracownikowi korpusu służby cywilnej. 
Podczas tej uroczystości wyświetlono również film nawiązujący do wydarzeń związanych z represjami żołnierzy niezłomnych.

generuj pdf
go-up
Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa-Praga
Brechta 16
00-987 Warszawa
tel. 261872453
fax. 261872368
wkupraga.rekrutacja@ron.mil.pl

    
  • BIP